| String Wound Cartridge | String Would Filter Cartridge is made of pp or cotton or glass fiber which used for filtration in a high dirty |
| holding. The material is wind on the pp core or stainless steel core. This kind of filter cartridge can withstand | |
| different condition, with conform with FDA standard requirement. | |
| Specification | Material of Construction |
| • Filter Media: Polypropylene, cotton | |
| • Core: Polypropylene or stainless steel | |
| • Seal Material:Silicone,EDPM,Buna,Viton, Teflon | |
| • Micron Rating: 1µm, 3µm, 5µm, .. 100µm | |
| Dimensions | |
| • Outside diameter: 62mm, 112mm | |
| • Inside diameter:28mm | |
| • Length: 5", 10", 20", 30", 40",50",60" | |
| Recommended Operating Conditions | - Polypropylene: |
| 200°F with stainless steel cores; 120°F with polypropylene cores | |
| - Cotton: | |
| 250°F with stainless steel cores;120°F with polypropylene cores |
| Model PPY | Support Core |
Dimension | Micron Rating |
End Cap Configuration | Seal | Length Inch |
| PPY-A PP PPY-B Cotton |
P-polypropylene S- Stainless steel 304 G -Stainless steel 316 |
A- ID28mm OD62-65mm B-ID28mm OD110-115mm |
1μm 3μm 5μm 10μm ........ ........ 100μm |
Code0-DOE( no end caps) Code 3 -SOE flat closed end/ 222 Orings Code 6-SOE flat closed end/226 Orings Code 7 -SOE fin/ 222 orings Code 8-SOE fin /226 orings |
E-EPDM N-Buna S-Silicone V-Viton T-Teflon |
5:12.7 10: 25.4 20: 50.8 30: 76.2 40: 101.6 50:127 60:152.4 |
| Item Name | PP String Wound Water Filter Cartridge |
| Micron Rating | 1, 5, 10, 20,25,30, 50, 75, 100 |
| Inner/outside Diameter | Can design |
| Length | 9.75",9.87",10",20",30",40",50",60" |
| Filter material | Polypropylene |
| End Cap | Flat ,222 O-Ring,226 O-Ring,Fin |
| flow pressure | PP: 4.0 bar(58psi) at 25℃ (77℉ ) |
| Bleached cotton: 5.0 bar(72psi) at 25℃ (77℉ ) | |
| Filtration efficiency | ≥ 80% |
| Max operating temperature | <80℃ (176 oF) |
| Sterilization | Not recommended |
| Normal Operating Temperature | PP : <80℃ (176 ℉ ) at P≤1.0 bar (14.5psi) |
| Bleached cotton:150 ℃ (302 ℉ ) at P≤1.0 bar (14.5psi) |
| Most reasonable and competitive price | |
| Courier service | UPS , DHL ,TNT and EMS for light weight items |
| Delivery Time | Stocked items, within 5 days |
| Payment Method | T/T, Western Union, L/C, Paypal |
| Package | |
| Type 1 | Carton Box + Pallet |
| Type 2 | Plastic Bag + Carton Box + Pallet |
| Type 3 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Pallet |
| Type 4 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Wooden Case |


| Core advantages: | We can provide competitive products. |
| 1. Stable quality. | |
| 2. Quality service. | |
| 3. Reasonable price. | |
| 4. Timely delivery. | |
| Our advantage | 1. We are manufacture with many years of export experience, good quality and low price. |
| 2. Products are sold to many countries in the world. | |
| 3. Custom sample processing, one-on-one service for engineers. | |
| 4. Short delivery time, free samples and OEM ODM service. | |
| 5.24 hour customer service online service. | |
| OEM ODM: | We can make filters according to your requirements. Please tell me the photo and size. OEM and ODM are welcome! |
| Please let us know the following information: | |
| 1.Photo. | |
| 2.ID, OD, height. | |
| 3. Filter material accuracy, filter media. | |
| 4. The form of the end cap. | |
| QA: | 1. High quality raw materials and advanced technology. |
| 2. Our products are produced in strict accordance with the requirements. | |
| 3. High efficiency and high precision to ensure equipment safety. | |
| 4. If you have any questions, please feel free to give us feedback and we will promptly make corrections free of charge to ensure that the same problem will not occur again. |











