| Condition: | New |
| Efficiency: | 99.99% |
| Construction: | Cartridge Filter |
| Filtration Grade: | Hepa Filter |
| Medium Material: | Synthetic Fiber |
| Porosity: | Customized |
| Place of Origin: | Gu'an, China (Mainland) |
| Brand Name: | Z&L Filter |
| Model Number: | Customized |
| Dimension(L*W*H): | Normal |
| Weight: | Normal |
| Warranty: | One year |
| Description: | Z&L power station gas tubine dust removal air filter cartridge |
| Service: | OEM/ODM |
| Material: | Cellulose |
| Use in: | Windy sand, moist climate environment |
| Filtration efficiency: | High |
| Excellent ability: | Moisture proof, water proof, Antiflaming |
| Configuration: | Galvanized stainless metal,E-coating, Seepage zinc plate |
| Seal: | Rubber seal |
| Business type: | Manufacture,factory |
| Sample: | Available |
| Outer Diameter | 289mm |
| Outer Diameter2 | 365mm |
| Inner Diameter | 203mm |
| Inner Diameter | 279mm |
| Length | 660mm |
| Round Pleat Height | 38mm |
| Filter Area | 17.65 m² |
| Temperature Limit | 82 °C |
| Filter Media | Blue flame retardant paper |
| Liner Yes/No | Yes |
| End Cap Construction | Open/Open |
| Construction | Galvanized Shape |
| Anti-Static No /yes | NO |
| Flame Retardant | Yes |
| Current Brand | Z&L |
| Most reasonable and competitive price | |
| Courier service | UPS , DHL ,TNT and EMS for light weight items |
| Delivery Time | Stocked items, within 5 days |
| Payment Method | T/T, Western Union, L/C, Paypal |
| Package | |
| Type 1 | Carton Box + Pallet |
| Type 2 | Plastic Bag + Carton Box + Pallet |
| Type 3 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Pallet |
| Type 4 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Wooden Case |



| Core advantages: | We can provide competitive products. |
| 1. Stable quality. | |
| 2. Quality service. | |
| 3. Reasonable price. | |
| 4. Timely delivery. | |
| Our advantage | 1. We are manufacture with many years of export experience, good quality and low price. |
| 2. Products are sold to many countries in the world. | |
| 3. Custom sample processing, one-on-one service for engineers. | |
| 4. Short delivery time, free samples and OEM ODM service. | |
| 5.24 hour customer service online service. | |
| OEM ODM: | We can make filters according to your requirements. Please tell me the photo and size. OEM and ODM are welcome! |
| Please let us know the following information: | |
| 1.Photo. | |
| 2.ID, OD, height. | |
| 3. Filter material accuracy, filter media. | |
| 4. The form of the end cap. | |
| QA: | 1. High quality raw materials and advanced technology. |
| 2. Our products are produced in strict accordance with the requirements. | |
| 3. High efficiency and high precision to ensure equipment safety. | |
| 4. If you have any questions, please feel free to give us feedback and we will promptly make corrections free of charge to ensure that the same problem will not occur again. |










