| Large LCD display | 12*7.5cm with backlight |
| Carbon Dioxide Range | 0-9999PPM |
| Accuracy | ±50ppm ±5%rdg (0~5000) |
| Response time | 10sec |
| Temperature Range | -10.0~70.0°C (14~158°F) |
| Resolution | 0.1/°F |
| Accuracy | ±0.6°C/±0.9°F (0~50°C/32~122°F),others±1.2°C |
| Humidity Range | 0~99.9% |
| Resolution | 0.1% |
| Accuracy | ±2% (10~90%) |
| Barometric Pressure range | 10 to 1100hPa/1 to 110kPa/0.29 to 32.48inHg/0.15 to 16.00PSI |
| Resolution | 1Pa/0.1kPa/0.01inHg/0.01Psi |
| Cost reasonable and competitive price | |
| Courier service | UPS , DHL ,TNT and EMS for light weight items |
| Delivery Time | Stocked items, within 5 days |
| Payment Method | T/T, Western Union, L/C, Paypal |
| Package | |
| Type 1 | Carton Box + Pallet |
| Type 2 | Plastic Bag + Carton Box + Pallet |
| Type 3 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Pallet |
| Type 4 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Wooden Case |





