| Overall Height | 309.65 mm (12.191 in) |
| Largest OD | 135.74 mm (5.344 in) |
| Seam OD | 137.29 mm (5.405 in) |
| Gasket OD | 108.71 mm (4.28 in) |
| GASKET INSIDE DIAMETER | 99.06 mm (3.9 in) |
| Thread Size | M36 X 1.5-5H |
| Type: | Lube Filter |
| OEM NO.: | B7030 |
| Out Diameter: | 135.74 mm |
| Length : | 309.65 mm |
| Thread Size: | M36 X 1.5-5H |
| Replaces: | Fleetguard :LF3883 Baldwin:B7030 Donaldson:P550367 |
| Application: | - |
| Media | Paper/Fiber Glass |
| Service | OEM/ODM/OBM |
| Box | Green Filter Box/Customer's brand box/Plain box |
| Protection: | Plastic bag shrink+Box+Corrugated Carton+Packing Belt |
| Sample: | Can Be Provided For Testing |
| Quality Guarantee: | 12 Months |
| Description: | 1.) For removal of oil, water, dust and other particles; 2.) High standards from first grade materials specific to its application for American, European, Mid-East, and African market. |
| Package: | Standard package or customer's packing. |
| Most reasonable and competitive price | |
| Courier service | UPS , DHL ,TNT and EMS for light weight items |
| Delivery Time | Stocked items, within 5 days |
| Payment Method | T/T, Western Union, L/C, Paypal |
| Package | |
| Type 1 | Carton Box + Pallet |
| Type 2 | Plastic Bag + Carton Box + Pallet |
| Type 3 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Pallet |
| Type 4 | Plastic Bag(Design) + Carton Box(Design) + Wooden Case |







