| Product Name | hydraulic oil filter cartridge /filter element |
| Filter medium | glass fiber |
| Support layer | Carbon steel |
| Filter cage | Carbon steel |
| Pore size | 10.20.25.50.um |
| Length | 1100mm,120mm |
| Sealing material | Silastic, NBR, EPDM, |
| Airtight method: | thermal bonding technique |
| Effective filtration area | 0.4~0.7m²/10" |
| Diameter | 30-50mm |
| Max. operating temperature | 90°C,(ΔP≤0.1Mpa) |
| Max. positive pressure | 0.42Mpa(25°C) |
| Max. back pressure | 0.28Mpa(25°C) |
| PH value | 1—13 |
| Sterilizing temperature | 121°C 30min |
| Multi-layered media for increased solids holding capacity |
| • Ultra-fine solids removal |
| • Maximum water coalescence |
| • Balanced cartridge flow characteristics |
| • Recommended maximum operating temperature: 240°F (115oC) |
| • Withstands in excess of 75 psi differential pressure |
| • PH range from 5 to 9 |
| • Screw base or open-end configuration |
| • Gas Processing | Amine and glycol |
| • Natural Gas Production & Gathering | Amine, glycol, produced water, well completion fluids |
| • General Industrial | Pre-R.O., well injection, bottle wash, water, solvents,acids, alkalis, alcohols |
| • Industrial | Water, solvents, acids, D.I. , alcohols |
| • Food & Beverage | Water, flavorings, beer, wine, vinegar |
| BE160P03A | 0160D003BN3HC | 02055750 |
| BE160P03AH | 0160D003BH3HC | 02055984 |
| BE160P03AHE | 0160D003BH3HC/EPR | 02059841 |
| BE160P03AHV | 0160D003BH3HC/V | 02059842 |
| BE160P03AV | 0160D003BN3HC/V | 02059949 |
| BE160P06A | 0160D005BN3HC | 02055751 |
| BE160P06AH | 0160D005BH3HC | 02055985 |
| BE160P06AHV | 0160D005BH3HC/V | 02059843 |
| BE160P06AV | 0160D005BN3HC/V | 02056347 |
| BE160P12A | 0160D010BN3HC | 2055752 |
| BE160P12AH | 0160D010BH3HC | 02055986 |
| BE160P12AHV | 0160D010BH3HC/V | 02059844 |
| BE160P12AR | 0160D010BN | 02062478 |
| BE160P12AV | 0160D010BN3HC/V | 02067887 |
| BE160P25A | 0160D020BN3HC | 02055753 |
| BE160P25AH | 0160D020BH3HC | 02055987 |
| BE160P25AHV | 0160D020BH3HC/V | 02069278 |
| BE160P25AV | 0160D020BN3HC/V | 02068924 |








